VRCHOLY 2025


BESYS Vrchařská koruna jižní Moravy ... 

... "méně kopců - více krás"


1) Rozhledna Holedná

https://mapy.cz/s/judadujeke

GPS: 49.2148789N, 16.5443014E

Nadmořská výška: 313 m

Rozhledna Holedná – vrchol který měl byt zařazen již v předešlém ročníku. Nezapadl ale do vize, jak místa propojit, a tak jsem se s Honzou domluvili a nahradili toto místo jinou rozhlednou s příslibem, že Holednou zařadíme do některého z dalších ročníků. Honza to vzal sportovně nevzdal se a vyjezdil si nominaci vrcholu i pro další ročník. A tak je jasné že letos nás cesta na toto místo nemine. Sliby se májí plnit a dluhy platit. A proto hned na úvod pod číslem jedna zařazujeme tento skvost. který najdete nedaleko brněnské přehrady. Kdo vyšplhá až na samotný vrchol zažijete pocit, jaké to je když vám leží celé Brno u nohou,

Jedná se o kovou rozhlednu postavenou koncem roku 2020. Z vyhlídkové plošiny, která se tyčí ve výšce 35 metrů nad zemí, je výhled na město, přehradu i Drahanskou vrchovinu. V roce 2021 zvítězila rozhledna v anketě Rozhledna roku.

Nominace vrcholu: Jan Lázna

Foto: Zuzana Knopp, Mapy.cz

2) Vyhlídka Bílá skála u Jamolic

https://mapy.cz/s/gezecanava

GPS: 49.0930517N, 16.2259850E

Nadmořská výška 395 m.

Nejlépe hodnocený vrchol uplynulého ročníku vybrala Jindřiška. Což by mohl být docela dobrý důvod ji svěřit výběr vrcholu i pro rok 2025. Tak snadné to ale nebylo. I ona si musela toto privilegium vybojovat. Objet všech 20 vrcholů, zapsat se do listiny finišeru a doufat že se se na ni třeba usměje štěstí. Podařilo se. A tak po roce míříme opět na západ od Brna. Opět nás čeká skalnatá vyhlídka, snad jen s tím rozdílem, že tentokrát to bude do údolí řeky Jihlavy. Zda bude i se západem slunce se pravděpodobně dozvíme až z vašich fotek. Stejně tak i to, zda místo získá stejný počet pozitivních hodnocení. Nechme se překvapit, zda se ji opět podaří obhájit toto prestižní oceněni a opět zvítězit v anketě o nejlepší vrchol ročníku.

Nominace vrcholu: Jindřiška Kysilková

Foto: Leoš Machát, Mapy.cz

Přírodní památka Bílá skála u Jamolic se nachází u obce Jamolice a je považována za dominantu údolí řeky Jihlavy. Území má rozlohu 1,68 hektarů – v roce 1998 bylo místo vyhlášeno přírodní památkou. Na území se vyskytují vzácní i chránění živočichové a rostliny – například vzácný druh, píďalky nebo šedokřídlec rozchodníkový.

3) Mašovický lom

https://mapy.cz/s/puvarorene

GPS: 48.8588764N, 15.9866772E

Nadmořská výška: 353 m.

Kdybych měl ukázat na jedno jméno z finišerů loňského ročníku, aby nám vybral jeden z vrcholů, byl by to pravděpodobně Staňa Koubík. Borec, který během jednoho roku projel všechny koruny. Viděl všechny vrcholy, všude byl všechno zná. Docela by mě zajímalo, jaké místo by nominoval. Ukázalo se, že dostat ho mezi dvacítku vyvolených nebude zas tak těžké. Dostat z něho nějaké místo, byl ovšem nadlidský úkol. A to jsme mu nabízeli celé lichtenštejnské panství. Vybrali jsme mu tedy místo z našeho seznamu. Socha jednoho poustevníka neprošla, a tak míříme úplně za jiným zážitkem. Pod číslem tři představujeme nezapomenutelné přírodní wellness, úžasný Relax, kde se budou servírovat francouzské delikatesy, a místo sladké tečky přidáme výlet do toho nej národního parku k vrcholu který jsme ukryli pod číslo 19. Toto všechno najdete na jednom místě. To vše ukrývá Mašovický lom na jižní Moravě. Ambasadorem vrcholu je již zmíněný Staňa z Pacova … Tak se těšte na listopad na report jednoho opáleného bajkera … třeba budou i fotky v plavkách.

Nominace vrcholu:                                                 Organizační tým VKJM (Stanislav Koubík)

Foto: AirPavel, AlenaŠ, Mapy.cz

Na první pohled vás zaujme nádherná vodní hladina, která láká ke koupání i k dalším vodním aktivitám. Lom obklopují skalnaté břehy, z nichž si můžete vyzkoušet skoky do vody, a díky dobré viditelnosti si zde užijete i potápění. Hloubka lomu přesahuje místy deset metrů. V roce 2005 byl prohlášen za přírodní památku. Je také významným útočištěm pro mnoho vzácných druhů živočichů. Při návštěvě lomu můžete s trochou štěstí spatřit čolka dravého, čolka obecného, skokana štíhlého, blatnici skvrnitou nebo kuňku ohnivou. Ve vodě žije také rak říční, který je indikátorem čistoty prostředí. Kromě vodních živočichů se okolo lomu vyskytují i další vzácná zvířata. Na březích a skalách se vyhřívají užovky obojkové, ještěrky obecné a vzácné ještěrky zelené, které patří ke kriticky ohroženým druhům. Při procházce kolem lomu můžete narazit na zajímavé rostliny, jako je tučnolist krátkolistý, který roste na obnažené kaolínové stěně ve východní části lomu.

4) Slovanské hradiště v Mikulčicích

https://mapy.cz/s/getevokulu

GPS: 48.8043311N, 17.0858825E

Nadmořská výška: 160 m.

Dnes neprozradím, kdo navrhl toto místo. (doplním to sem až zítra) Jsem zvědav, zda to někdo uhádne. Pro mě byla tato nominace asi největším překvapením. Ne že bychom Mikulčice v seznamu zajímavých míst neměli. Máme. Překvapilo mě, od koho tento tip přišel. Čekal jsem nějakou skálu, vyhlídku, pořádný kopec. Klidně něco, kam musíte kolo přinést, nebo nějaký opuštěný zatopený lom. Mikulčice fakt ne. Možná někomu trochu napovíme. Ten, kdo místo navrhl v nedalekých Mikulčicích pomáhal několik týdnů s odklízením následků po ničivém tornádu. Za tu dobu získal k místu vztah, a protože nic z blízkého okolí se mezi vrcholy VKJM dosud neobjevilo, navrhuje Slovanské hradiště Mikulčice. A mi ho rádi zařazujeme jako čtvrtý vrchol tohoto ročníku. Protože překvapení nás baví.

Nominace vrcholu: Věra Spáčilová Šalerová

Foto: Kudyznudy.cz

Slovanské hradiště je jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice Pravděpodobně zde působili slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj. Jsou zde vidět základy knížecího paláce a 12 kamenných kostelů, pohřebiště s celkovým počtem přes 2 500 objevených hrobů, pozůstatky mohutného valu a kůlových mostů. Návštěvníci zde mohou zhlédnout stálou archeologickou expozici Knížecí hrad v údolní řeky Moravy, Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu. Navštívit vyhlídkovou věž, dosahující výšky 30 m. Ta sice neumožňuje výhled do nejvzdálenějšího okolí, ale nabízí příležitost nahlédnout na hradisko z ptačí perspektivy. V průběhu roku se zde koná také několik kulturních akcí.

5) Kaple sv. Huberta

https://mapy.cz/s/cabapatuzu

GPS: 48.7609789N, 16.8062333E

Nadmořská výška: 187 m.

23, 8, 65, 42 a 20 někteří už možná tušíte co mají tyto čísla společného. Ukrývají jména finišerů loňského ročníku. Jména těch, co nominovali 1/4 letošních vrcholů. Pátým do party je Lukáš, který nás v tomto roce posílá do Lednicko-valtického areálu. Do borového lesa ke kapli Sv Huberta. Lukáše netřeba dlouze představovat. Barvy VKJM háji při cestách po vrcholech hned v několika regionech a patří mezi nejpilnější jihomoravské lovce trofejí. Věřím, že tento udatný seveřan oblékne naše tričko i v letošním roce a trefí šestou moravskou dvacku.

Nominace vrcholu: Lukáš Krhutek

Foto: kudyznudy.cz

Kapli sv. Huberta najdete na mýtině uprostřed borového lesa kousek od Valtic. Je zasvěcená patronu lovců, svatému Hubertovi. Na tomto místě byly zahajovány a ukončovány významné lichtenštejnské hony. Uprostřed kaple se nachází socha svatého Huberta. Šlechtic Hubert pocházel z Francie. Nejprve vedl bujarý život. Jeho zálibou byl lov a víno. Později našel své poslání v křesťanství. Byl zvolen biskupem v Maastrichu a Lutychu. Hubert je také patronem střelců, řezníků, kožešníků nebo matematiků a optiků.

6) Rozhledna Novosady

https://mapy.cz/s/fopokutola

GPS: 48.9966883N, 16.7310936E

Nadmořská výška: 318 m 

Pořádnou kliku při výběru letošního vrcholu měl Zdeněk Adam. Nechybělo mnoho a jeho navrhované místo mu opět někdo vyfoukl. Rozhledna Novosady byla v nominacích hned 3x a je nejžádanějším vrcholem tohoto ročníku. První ji ke svému reportu jako místo pro r. 2025 připsal Petr Jahoda. Na něho ale letos volba nepadla. Vrchol si pro sebe uzmul až druhý navrhovatel Zdeněk, který ho těsně vyfoukl Evě Štipčákové. Ta si privilegium volby vrcholu vyjezdila, a tak je zde uvedena jako druhý ambasador. V minulém roce se po vrcholech VKJM toulala početná skupina jezdců, kteří si sebou na zádech vezli pomyslný terč s číslem 25. Ne všichni nám ale dorazili do cíle, a tak jsme mohli pro Evu najít vrchol vlastní. Ten si představíme zítra.

Nominace vrcholu: Zdeněk Adam, Eva Štipčáková

Foto: Eva Štipčáková, FB Jezdím VKJM

Rozhledna NovosadyBudování monumentálního památníku na návrší Čertoraj (též Novosady) nad obcí Křepice, který měl připomínat události tzv. Bratislavsko-brněnské operace bylo zahájeno už v roce 1984. Sametová revoluce výstavbu památníku ukončila. Od té doby stavba chátrala. Až v roce 2021 bylo rozhodnuto dobudovat památník alespoň v minimalistické verzi. Téměř zapomenuté torzo betonového památníku strhli a mezi lety 2021 až 2023 zde byla zhotovena vyhlídka, bylo upraveno okolí a vznikla zde také naučná stezka. Upravený areál s rozhlednou byl slavnostně otevřen 15. dubna 2023

7) Pálavský anděl lásky

https://mapy.cz/s/kesovenesu

GPS: 48.8845575N, 16.6512217E

Nadmořská výška: 213 m 

Když jsme hledali vrchol, který bychom mohli přiřadit k Evě místo rozhledny kterou ji včera vyfoukl Zdeněk Měli jsme hned několik tipů. Nakonec vyhrál Pálavský anděl lásky. Takového anděla by si podle nás přála každá koruna. Něco tak inspirativního hned tak někde nepotkáte a tak jsme rádi že pravě naše VKJM se může pyšnit tím, že se na jejím území takové poklady nachází a hlavně tím, že v jejím dresu i "pálavští andělé" jezdí.

Nominace vrcholu:                                              Organizační tým VKJM (Eva Štipčáková)

Foto: Milan Janoch, Mapy.cz

Pálavský anděl lásky je kovová socha ženy s andělskými křídly, která v rukou drží velký trs hroznů. Sochu najdete mezi vinohrady v Dolních Věstonicích. Svůj pohled věnuje věži věstonického kostela. Byla zde umístěna jako vzpomínka na mladou ženu, které podlehla těžké nemoci. Dlouhý pohled do její tváře vám může o tomto příběhu prozradit mnohem víc jak vševědoucí GOOGLE.

8) Zřícenian Templštejn

https://mapy.cz/s/covehavapo

GPS: 49.0905464N, 16.2484483E

Nadmořská výška: 358 m 

Dnes míříme do historie. Podíváme se na zříceninu Templštejn. Návrh přišel od Lenky se slovy, že už taky pomalu patří mezi … (no, jak to říct nějak "kulantně") ... mezi nejcennější jihomoravské poklady. Tak proč se nevydat na cestu za pokladem. ... nebo tam bylo něco o zříceninách … posuďte sami. Kam zařadit někoho kdo má za sebou všech 5 ročníků a každý rok přidá i několik dalších regionálních korun.

Nominace vrcholu: Lenka Láznová

Foto: Štěpán Dvořák, Mapy.cz

Zřícenina Templštejn – Hrad byl postaven na konci 13. století řádem Templářských rytířů (od nich je odvozen název hradu) na skalním ostrohu nad údolím řeky Jihlavy. Po rozpuštění řádu hrad často měnil majitele. O jeho zániku se mnoho neví. Z vykopávek, které probíhaly na přelomu 19. a 20. století, se usuzuje, že hrad v 16. století vyhořel. Již nikdy nebyl obnoven a v 17. století se stal sídlem loupeživých tlup. Od konce 19. století se hrad stal cílem výletníků a trampů.

Pokud chcete fotku s kolem, doporučujeme u vstupu do hradu. Do hradu (na zříceninu) se vstupuje po dřevěných schodech. Kolo byste si do hradu museli přinést. Klidně se "blikněte" na hradbách nebo v prostorách hradu bez kol. Tajemná zákoutí hradu nabízí mnohem více možností k zachycení kouzla okamžiku než prostor u vstupu.

Něco málo k cestě na Templštejn. Ta správná cyklo-cesta jak se k tomuto místu dostat je polní/lesní cesta na kterou se napojíte ze silnice č.152 mezi obcemi Dukovany a Jamolice. K vrcholu budete sjíždět z kopce. Po povinné fotce a prozkoumání všech tajemných zákoutí tohoto hradu je velmi lákavé pokračovat dál dolů směrem k řece. Tuto cestu ale nedoporučujeme. Jedná se o náročný úsek, kde se ve spodní části skáče přes kameny. Cestu jsem zkusil a není to žádný fainový trial. Správná cyklo cesta od hradu vede zpět směrem nahoru k silnici č.152. Pokud byste se náhodou přece jen rozhodli, pustit střemhlav po žluté směrem k řece, tak po náročnějším sestupu (u některých jedinců možná i volném pádu ze skály) vám bude odměnou velmi příjemná cesta podél řeky Jihlavy, až do nejbližší osady. Cesta opačným směrem tzn. od řeky směrem k hradu je cyklistický nesjízdná. Snad jen milovníci nošení kol na zádech do strmých kopců by ocenily toto zpestření. Pro e-bike je cesta mezi řekou a Templštejnem zcela nevhodná. Dbejte prosím na své bezpečí a využijte raději doporučenou příjezdovou cestu ze strany od komunikace č.152.

9) Petrov Plže

https://mapy.cz/s/katejofoca

GPS: 48.8778414N, 17.2718536E

Nadmořská výška: 185 m. 

Nominací místa, které mělo byt ukryto pod číslo 9 si vyjezdil Honza. Napsal, že něco pošle – neposlal. Tak jsme hledali, kde je jeho síla a jak ten "jeho" vrchol vyšperkovat. Přinášíme jedinečné pozvání do světa petrovských sklepů. Do místa, kde i "básníci přichází o iluze" … Někteří možná víte že Honza je "náplava" a na Moravu ho zavál vítr z Krušných hor. Já věřím, že i přes tento drobný hendikep se ujme své role zodpovědně. Vrchaře blízké i vzdálené zde bude vítat a hostit jako správný krušnohorský šohaj v petrovském (veselském) kroji, chlebem, škvarkovů i s kapkou roséčka. Třeba i zazpívá nějaků notečku. Vše poctivé zdokumentuje a bude šířit radostné zvěsti o nadšení statečnosti a udatnosti jezdců VKJM na svých sociálních profilech.

Nominace vrcholu: Organizační tým VKJM (Jan Malík)

Foto: Skvělé-Česko

Plže jsou chloubou obce Petrov.V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století. Vinné sklepy vytvářejí ulicovou zástavbu se dvěma náměstíčky. Památková rezervace je zde vyhlášena už od roku 1983. Petrovské plže jsou opředeny mnoha pověstmi. Jedna z nich praví: "Kdo pokoštuje během jedného dňa tři vínka, ze třech různých sklepů z petrovských plží, ještě ten den omládne a mladý zostane dokud nezaspí."

10) Ukázka železné opony - Areál čs. opevnění Šatov

https://mapy.cz/s/kehadepece

GPS: 48.7871794N, 16.0148631E

Nadmořská výška 260 m 

Davidův návrh vrcholu pro další ročník k nám bohužel nedorazil. Pravděpodobně uvízl na cestě klikatý v nějakém výmolu, když mířil do našeho e-mailu. Rozhodl jsem se tedy věnovat vrchol číslo deset těm kteří v životě tolik štěstí neměli. Vraťme se zpátky v čase na místa, kde kvůli pár metrům vyhaslo stovky životů. Vraťme se do doby, kdy spousta věcí, které jsou dnes brány jako samozřejmost byla jen snem ukrývajícím se za plotem. Věřím, že David bude tím nejlepším strážcem tohoto vrcholu. V jeho profilu se píše srdcař a bojovník tak snad mu odkaz tohoto místa nebude cizí.

Nominace vrcholu:                                            Organizační tým VKJM (David Dorňák)

Foto: AlenaŠ Mapy.cz

Areál československého opevnění Šatov je muzeum československého opevnění budovaného v letech 1935–1938 na obranu před nacistickým Německem, ležící v blízkosti jihomoravské obce Šatov. Areál je ve správě Technického muzea v Brně a zahrnuje dva pěchotní sruby MJ-S 3 "Zahrada" a MJ-S 2 "Úvoz" a dva objekty lehkého opevnění. Železná opona: můžete zde vidět řopík vz. 37, protitankové a protipěchotní překážky či závoru Ippen s hraničním sloupem. Instalovány jsou i exponáty dokumentující historii železné opony z let 1948–1989, a to strážní věž bývalé Pohraniční stráže či replika signální stěny a EZOH (elektrické zařízení ochrany hranic).

11) Rozhledna Slunečná

https://mapy.cz/s/lemevorafu

GPS: 48.9053469N, 16.8337161E

Nadmořská výška: 226 m 

Po včerejším mrazivém příběhu nás dnes čeká cesta plná slunce. Průvodcem na této výpravě nám bude Drahomíra. Která rok co rok září po boku svého manžela při cestách po vrcholech VKJM. Dvě jedničky, co neodmyslitelně patří ke stálicím našeho projektu. Tématem vrcholu, který jsme ukryli symbolicky pod číslo jedenáct měla být voda, ale jak už to tak někdy chodí v souboji dvou živlů, nakonec vyhrálo slunce. A tak místo křišťálově čistého rybníka míříme na místo, které ocení všichni fandové slunného léta. Na místo kde je krásně 365 dnů v roce. Slunečná je místo, které zahřeje srdce nejednoho bajkera, místo kde se fantazii meze nekladou.

Nominace vrcholu: Drahomíra Adamová

Foto: David Bláha, Mapy.cz

Rozhledna Slunečná u Velkých Pavlovic se nachází na vinařská trati Nadzahrady v nadmořské výšce 226 m. Z rozhledny se otevírají panoramatické výhledy na Pálavu, na Lednicko–valtický areál a okolní vinařské obce s přilehlými vinohrady. Rozhledna, které má svým tvarem připomínat samotný keř vinné révy měří 18,6 m a na vyhlídkový ochoz ve výšce 15 m vystoupáte po 75 schodech.

12) Čupy - obelisk

GPS: 48.8084331N, 17.3456589E 

Nadmořská výška: 574 m. 

Navrhovatel dnešního vrcholu je jeden z nejostřílenějších a nejzkušenějších jihomoravských vrchařů Zdeněk Kukula. Již 3x se mu podařilo propašovat svůj návrh mezi dvacítku nominovaných vrcholů. To už nemůže být náhoda, on prostě umí! Ze seznamu svých oblíbených míst tentokrát vytáhl Čupy. Jeho zaslané podklady byli tak precizně připravené, že jsme při přípravě tohoto místa zůstat tak nějak bez práce. No posuďte sami. ... 

Nominace vrcholu: Zdeněk Kukula

Foto: mapy.cz

Čupy je zalesněný kopec 574 m.n.m. nad Zlatnickou dolinou, 7 km od Skalice. Díky stromům odsud není výhled, ten je jen kousek od vrcholu – rozcestí Koválovské lúky https://mapy.cz/s/kuvusonudo - doporučuji sem přijet první, pokochat se výhledem, sednout si na lavičku a po pauze se vydat na vrcholek po značených trasách. Čupy jsou spíš tréninkovým kopcem pro spoustu cyklistů v okolí, jelikož Hodonín je příliš rovinatý. Směrem do Zlatnické doliny vede několik trailů s různou obtížností. Na rozcestí Kamenná búda https://mapy.cz/s/nufafagaha začíná po žluté dolů trail Aligátor (lehký), ve spodní části se přijede na rozcestí, kde je asi 5 trailů už středních nebo těžkých, ale dá se pomalu sjet na silnici i po stoupacím trailu, když dáme přednost těm co stoupají. Moc velký pohyb zde není. Za zmínku stojí ještě Kamenná búda (ne rozcestník, ten je asi o 500m jinde) zde https://mapy.cz/s/lubefugaho, pro ty nejvýkonnější se na Čupy stoupá odsud a v sezóně je možné zde zakoupit občerstvení a pokud nehoří oheň, obsluha jej na požádání založí, můžete si zde koupit špekáčky nebo přinést vlastní a občerstvit se, přímo na místě je taky studánka pro doplnění bidonu.Trasa na Čupy ze Skalice: https://mapy.cz/s/dulodapene … toto je cesta lesem z bodu č.4, alternativa je asfalt doleva nebo doprava dle cyklostezek Mlýnky: https://mapy.cz/s/dofurorano Skalice: po hlavní do půl cesty, pak nahoru hřebenovka https://mapy.cz/s/cokapoveku začíná drsně strmou panelkou, ale už v zatáčce nahoře se to zlomí a jde po krásné asfaltce nahoru ...

13) Král smrků na Oslavě

https://mapy.cz/s/codomogago

GPS: 49.1530211N, 16.1762428E

Nadmořská Výška: 294 m 

"Rovný rovného si hledá" je věta která mě najela jako první, když jsem uviděl návrh vrcholu od Honzi Vlasáka. Stejně jako Honza tak také tento mohutný strom zapustil svoje kořeny nedaleko od Brna a s každým dalším letokruhem je pozoruhodnější, kam až může vyrůst. Honza je starý mazák v životě už předvedl hned několik královských tahů …, jedna věc se mu ale ještě nepodařila .. obepnout rozpětím svých rukou kmen tohoto stromu. Myslíte, že se mu to letos podaří? Troufne si na to ještě někdo. V "jedničce" to asi nepůjde, společně by se to ale mohlo podařit. Tak nezapomeňte vzít s sebou na vrcholy i parťáka, nebo někoho kdo se toho nebojí. Představujeme "Challenge 001" ročníku 2025. Fotky uložte do vašich profilů na vk-bike.eu anebo ve skupině Jezdím VKJM. U Oslavy to bude letos jiskřit. Těšit se můžou všichni, a hlavně ti co mají rádi vřelá objetí.

Stáří mohutného smrku na břehu řeky Oslavy se odhaduje až na úctyhodných 250 let. Vzhledem ke své výšce je v České republice zřejmě čtvrtým nejvyšším stromem. Díky své výjimečnosti se mu proto přezdívá Král smrků. Patří mezi chráněné památné stromy České republiky.

Nominace vrcholu: Honza Vlasák 

Foto: Dana, Mapy.cz

14) Památník písemnictví na Moravě

https://mapy.cz/s/fuvujaraja

GPS: 49.0892231N, 16.6156492E

Nadmořská výška 188 m

Jak už si někteří všimli, při výběru letošních vrcholů nebylo důležité, na které pozici skončíš, pod jakým číslem je jméno uvedeno ve výsledkové listině. Rozhodujícím faktorem je úplně jiné číslo, které pojí všechny dosavadní navrhovatele. Mezi ně patří také Jana Beránková i ona si vyjezdila možnost představit nám letos jedno ze zajímavých míst naší jižní Moravy. Přijměte pozvání do nedalekého Rajhradu a ponořte se do historie českého písemnictví.  

Nominace vrcholu: Jana Beránková 

Foto: PavlaD+Josef Krinke - Mapy.cz.

Památník najdete v prostorách benediktinského kláštera. Obsahuje 65 000 svazků od nejstarších pergamenových rukopisů přes prvotisky až po naučné tituly 19. století. Památník písemnictví na Moravě otevřený v roce 2005 v postupně obnovovaném barokním areálu zpřístupňuje a popularizuje bohatou literární tradici. Odborně pečuje nejen o knihy benediktinů. … Jsme připraveni i na možnost, pokud by jste raději místo studování historie knih měli chuť si ještě několik km přidat. Místem prochází svatojakubská poutní stezka. Takže zaleží jen na Vás, vašich fyzických schopnostech, fantazii a odhodlání, zda si tento výjezd ještě kousek neprotáhnout. Fotky ze Santiaga u tohoto vrcholu taky uznáme. To jen kdyby náhodou ať v tom máte jasno. Samo že jedině s kolem.

15) Zřícenina Kozí Hrádek

https://mapy.cz/s/padukubanu

GPS: 48.8095447N, 16.6380622E

Nadmořská výška: 287 m.

V letošním roce přebírá vládu nad městem Mikulov Lojza Muzikant. A naši další zastávkou na tour 2025 se stane zřícenina Kozí Hrádek. Zatím co v nedalekém anfiku bude Ztracený Marek, hledat cestu zpátky a pravděpodobně vrchol Kozí Hrádek nikdy nenajde. Fotku do naší apky nenahraje. Tak početná skupina jezdců kličkující uličkami mezi ne-vinnými bary s batůžky naplněnými lahvemi vína, mířící za odkazem svého průvodce, který nám po městě zanechal hned několik vzkazů, které charakterizují jeho veselou povahu, co nezkazí žádnou legraci, tohoto místo v brzkých ranních hodinách pravděpodobně nakonec dobudou. A tak si říkám, pokud při tažení Mikulovem na nějaký Lojzův odkaz narazíte a budete mít dost kuráže se o tyto snímky podělit budeme rádi, pokud je nasídlíte do skupiny jezdím VKJM třeba s #ZtracenyvMikulove. 

Nominace vrcholu: Org. tým VKJM (Lojza Muzikant)

Foto: Mikulov.cz

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Na vrcholu Kozího vrchu byla v 15. století vybudována dvoupatrová dělostřelecká věž s ochozem, Vybudování této věže přispělo ke zlepšení obrany Mikulova, zejména mikulovského hradu (dnešního zámku), který tímto získal velmi dobré obranné schopnosti nejen u nás, ale i v rámci střední Evropy. Výsledkem nedávných úprav je proměna lokality ve volně přístupné odpočinkové centrum, rozhlednu s krásným výhledem na historické jádro Mikulova a jeho okolí s dominantními Pálavskými vrchy. Prohlídka je zde možná pouze tehdy, vlaje-li na hrádku vlajka

16) Větrný mlýn Holíč

https://mapy.cz/s/hofanozuma

GPS: 48.7998825N, 17.1726917E

Nadmořská výška: 227 m

Dalším, kdo uvízl v seznamu těch, od koho jsme chtěli vrchol do letošního ročníku byl Karel Stehlík. Zprvu to vypadalo, že nás vezme do jeho rodných Diváků. Nakonec to ale nedopadlo. V oblasti nějaké vrcholy máme tak jsme se poohlédli kousek dál. V minulém roce se skvěle osvědčil jako mlynářský "pacholek", proto přišel nápad, poslat ho za štěstím do světa. První volba mlýn ve Starém Podvorově nevyšla, a protože jsme chtěli vyjit vstříc našim přespolním jezdcům a vrcholy trochu víc stlačit k sobě tak raději míříme na větrný mlýn v nedalekém Holíči. Pro Karla a všechny ostatní to bude jistě cenná zkušenost vyrazit do světa. Poznat nové trendy, něčemu se přiučit a zjistit zda i za hranicemi platí stará známá pravda, že na chleba se těžce dělá.

Větrný mlýn v Holíči je historická technická památka pocházející z 80. let 19. století. Nachází se jihovýchodně od města na zalesněném kopci Hrebeň. Je jediným zachovaným větrným mlýnem na Slovensku. Původní dřevěný mlýn je zobrazen na rytině z roku 1801. Patřil k nejstarším dřevěným mlýnům německého typu na území Slovenska a Česka.

Nominace vrcholu: Karel Stehlík (Org. tým VKJM)

Foto: Turistickyatlas.cz

17) Kaple sv. Antonína - Dolní Kounice

https://mapy.cz/s/pucamedujo

GPS: 49.0732622N, 16.4694897E

Nadmořská výška: 263 m

Při pohledu na toto místo se mě chtělo napsat, že Lenka zvolila jako vrchol č. 17 kapli sv Antonína. Jako by tím chtěla někomu něco naznačit. Ve skutečnosti to tak ale není, vrchol nenavrhla, a tak jsme ji to místo přiřadili. Moc dobře víme, že ten její Honza si vždycky přál mít ve své VKZ jako vrchol kapli sv Antonína. Svoji korunu už projezdil křížem krážem, a ne, a ne, a ne tam takové místo najít. Tak aspoň taková malá náplast na to jeho bolístko.

Poutní kaple sv. Antonína se vypíná na stejnojmenném kopci nad řekou Jihlavou a je působivým objektem poutajícím pozornost návštěvníků Dolních Kounic.Původní dřevěná kaple zasvěcená sv. Antonínovi a sv. Floriánovi jako přímluva za to, aby byly město a okolní obce uchráněny před přírodními katastrofami. pocházela z roku 1654. Postupem času se místo stalo vyhledávaným a velmi navštěvovaným lidmi ze širokého okololí. Z tohoto důvodu byla v roce 1757 původní kaple odstrasněna a na jejím místě vystavěli kamenou kapli v podobě jaká se dochovala dodnes Společně se zastaveními křížové cesty je chráněna jako kulturní památka České republiky. Každoročně se zde koná několik pouti např. 5. května vinařská pouť …

Nominace vrcholu:  Org. tým VKJM (Lenka Malíková) 

Foto: Mapy.cz

18) Vojšické louky

https://mapy.cz/s/berakosebe

GPS: 48.8482944N, 17.4284294E

Nadmořská výška: 440 m 

Petr a jeho vrcholy to je úplně jiná kapitola. Už si tak nějak zvykám, že Petr přijde s místem, o kterém nevím, kde vlastně leží, kterým směrem se vydat, kudy jet. S místem, o kterém nemám žádné informace a netuším že existuje. Dohledat ho v mapě a naplánovaní trasu naštěstí v dnešní době už není problém. Najít uprostřed lesa něco co neexistuje se ukázalo snazší než se původně zdálo. Ale letos, ... letos to bude možná ještě větší navigační oříšek. Ne proto že by vrchol s číslem 18 byl snadno přehlédnutelný, to určitě ne. Pravděpodobně to bude přesně obráceně a nás čeká mravenčí práce. Obzvlášť pro ty jejichž hlavním navigačním nástrojem je slunce, kompas a ostříži zrak. K nalezeni toho správného bodu uprostřed tak rozsáhlého územní, kterým Vojšické louky jsou, bude jistě potřeba prokázat nemalý um. 

 Nominace vrcholu: Petr Svěchota

Foto: Martin Kup

Vojšické louky – jedno z jedinečných a nejkrásnějších míst na jihovýchodní Moravě plné solitérních dubů, kvetoucích orchidejí a petrklíčů najdete kousek nad Lučinou u Radějova. Původně zde stávaly vsi Vojšice a Jíříkovec, které zanikly již před třicetiletou válkou. Většina těch co toto místo navštívila se shoduje, že krajinářské scenérie jsou zde opravdu mimořádně působivé.

19) Zřícenina Nový Hrádek

https://mapy.cz/s/mogotalaca

GPS: 48.8372894N, 15.9059953E

Nadmořská výška: 354 m. 

Poslední, kdo má u svého jména 5 krížku tzn. dokončených všech pět ročníků BESYS VKJM je Patrik Bartík. Je tedy posledním z devatenácti statečných elitních jihomoravských vrchařů, na které padla naše volba, při výběru vrcholů r. 2025. Výběrem jejich navržených míst jim chceme symbolicky poděkovat za dlouholetou přízeň naší VKJM. Patrik je jedno velké tajemství a dostat z něho nějaké informace je nemožné. Naši "apce" ZATÍM nepodlehl. Sociální sítě o něm také téměř nic neprozradí. Úspěch jsme zaznamenali snad jen na STRAVE. Pokud by někoho zajímalo, kolik času potřeboval na přeběhnutí buchlovských hor a pokoření otrokovické stovky najděte si jeho profil. Vrchol nenominovat tak i k jeho jménu přiřazujeme jedno místo z našeho tajného seznamu.

Nominace vrcholu: Org. tým VKJM (Patrik Bartík)

Foto: Tomáš Tuček, Mapy.cz

Zřícenina Novy Hrádek. Někteří možná namítnou, že tato zřícenina už byla v minulosti mezi vrcholy zařazena. Ano je to tak. V roce 2021 v době covidových restrikcí byla uvedena jako náhradní vrchol za hrad Kaja. Byla by ale škoda, aby Nový Hrádek neměl své vlastni místo mezi vrcholy VKJM. Nabízí totiž úchvatné a nevšední výhledy do údolí řeky Dyje. Mnozí z nás zde v roce 2021 nebyli, protože stihli před / po uzavřením hranic navštívit hrad Kaja. Vy, co jste místo v roce 2021 navštívili a dali by jste raději přednost něčemu novému, máte možnost si zase pro změnu zajet letos na "zakázaný" hrad Kaja. Budeme tolerovat fotky z obou míst. Je tedy pouze na tobě, zda zvolíš zříceninu Nový Hrádek nebo hrad KAJA.

20) Vyhlídka Boleradice - Sousoší sv. Cyrila a Metoděje

https://mapy.cz/s/cagosurego

GPS: 48.9776808N, 16.8139539E

Nadmořská výška 334 m. 

Protože nám zbylo v seznamu jedno volné místo, mohli jsme výběr posledního vrcholu svěřit ještě jednomu z vás. Bez váhání bylo jasno, že tím posledním bude Ondra. Jeho první volba mířila do nedalekých Chřibů na Kazatelnu. Nechtěli jsme ale s VKZ "vyzobávat" to nejlepší, aby nás pak Honza netahl jen po ... a tak nějak si myslíme že Buchlovské hory neodmyslitelně patří mezi dominanty zlínské koruny třeba jako k VKJM Pálava nebo Znojemsko. Taky bychom se o tyto místa s někým neradi dělili a už vůbec jsme nechtěli rozzlobit pána tamních hor. Proto jsme poprosili Ondru o volbu č. 2 K naši radosti to klaplo. Vybral místo mnohem méně profláknuté, ale o to více atraktivní, lákavé a zajímavé. Vyhlídku s křížem a sousoším sv. Cyrila a Metoděje. Velké finále naši letošní cesty.

Nominace vrcholu: Ondřej Boháč

Foto: Pavla Holomcikova, Mapy.cz

Na úplný závěr i jedno malé pozváni. Kazatelnu jsme mezi naše vrcholy nezařadili. Byla by ale škoda to místo minout, a tak jsme zkoušeli našeptávat vládci tamních hor, aby ji mezi své vrcholy zařadil on. Nejen Ondra by do jeho koruny přinesl svěží jižní vítr a rozšířil už tak početnou skupinu jeho finišerů Ať už tak udělá, nebo ne budete-li mít chuť na místo vyrazte třeba i mimo soutěž. Svoje fotky nahrajte do skupiny Jezdím VKJM, Jezdím VKZ s #AtZijeKral Ondra by si to určitě za svůj loňský výkon zasloužil. Kdo ví, třeba pravě ta fotka může někomu padnout do oka a může se stát tou vítěznou tohoto ročníku. A to by teda byla prekérní situace, kdyby vítězná fotka VKJM byla z vrcholu VKZ. Raději na to ani nemyslet. To by jsme museli poslat na Zlínsko pořádný děmižón.




 

VRCHOLY 20 / 2025

Vaše vrcholové fotky je nutné uložit do vašich profilů na vk-bike.eu

1. Rozhledna Holedná
2. Bílá skála u Jamolic
3. Mašovický lom                               4. Rozhledna Holedná
5. Kaple Sv. Huberta
6. Rozhledna Novosady                   7. Pálavský anděl lásky

8.  Zřícenina hradu Templštejn
9.  Petrov Plže
10. Ukázka železné onony Šatov      11.  Rozhledna Slunečná
12. Čupy - obelisk
13. Král smrků na Oslavě                  14. Památník písemnictví Rajhrad

15. Zřícenina Kozí Hrádek
16. Větrný mlýn Holíč
17. Kaple sv. Antonína D. Kounice    18. Vojšické louky
19. Zřícenina Nový Hrádek
20. Sousoší C+M Boleradice

BESYS Vrchařská koruna jižní Moravy

Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.